КЛЮЧОВІ ТЕНДЕНЦІЇ СТРАТЕГІЧНОГО УПРАВЛІННЯ В УМОВАХ ЦИРКУЛЯРНОЇ ЕКОНОМІКИ

Ключові слова: циркулярна економіка, еко-дизайн, стійкість, Інтернет речей, блокчейн, штучний інтелект

Анотація

У статті розглядаються тенденції, що виникають у практиках стратегічного управління в контексті циркулярної економіки. Оскільки світ стикається з дедалі більшими екологічними проблемами, зростає визнання потреби в стійких стратегіях, які мінімізують споживання ресурсів і утворення відходів. У статті виділено декілька ключових трендів стратегічного менеджменту, які узгоджуються з принципами циркулярної економіки. Все більше уваги приділяється еко-дизайну та інноваційним продуктам. Компанії усвідомлюють важливість розробки продуктів, що придатні для ремонту, відновлення та переробки, що мінімізує відходи та подовжує їхній життєвий цикл. Описано впровадження стратегій циркулярної співпраці та партнерства, які набувають поширення. Організації визнають цінність співпраці з постачальниками, клієнтами та іншими зацікавленими сторонами для створення замкнутих систем. Ці партнерства дозволяють краще керувати ресурсами, зменшувати кількість відходів і створювати нові джерела доходу за рахунок спільного використання ресурсів і матеріалів. Цифровізація та використання передових технологій відіграють вирішальну роль у створенні стратегій циркулярної економіки. Такі технології, як Інтернет речей, блокчейн і штучний інтелект, використовуються для підвищення відстежуваності, прозорості та ефективності в усьому ланцюжку створення вартості. Це дозволяє покращити відстеження матеріалів, більш ефективно розподіляти ресурси і впроваджувати стратегії для зменшення утворення відходів. Крім того, у статті підкреслюється важливість переходу до бізнес-моделей, орієнтованих на надання послуг, а не продаж товарів. Замість того, щоб продавати продукти, компанії досліджують інноваційні способи надання продукту як послуги, коли клієнти платять за корисність або ефективність продукту, а не володіють ним безпосередньо. Ця зміна спонукає виробників розробляти довговічні та придатні до переробки продукти. Метою статті є ознайомлення з ключовими тенденціями та стратегіями, які організації можуть використовувати для інтеграції принципів циркулярної економіки у стратегічне управління. Зрештою, стаття є інтегрованою у ширшу мету сприяння стійкій та ресурсоефективній економіці, яка мінімізує вплив на навколишнє середовище та сприяє довгостроковій життєздатності продуктів та ресурсів.

Посилання

Kirchherr, J., Reike, D., & Hekkert, M. (2017). Circular Business Models: A Review and Taxonomy. Sustainability, 9(10), 1810.

Popp, J., & Worrell, E. (2019). Strategic Management in the Circular Economy: A Structured Literature Review. Sustainability, 11(1), 269.

Bocken, N. M., Short, S. W., Rana, P., & Evans, S. (2014). Circular Economy: Evolution of the Concept and Dissemination of Research. Sustainability, 6(10), 7116-7136.

Van Oppen, C., Bocken, N., & Dierkes, G. (2020). The Role of Strategic Management in the Transition to a Circular Economy: A Case Study of a Dutch Multi-Utility Company. Sustainability, 12(5), 2133.

Moroz, P. W., & Hindle, K. (2019). Strategic Management for the Circular Economy: Examining the Dynamic Capabilities of Firms. Journal of Cleaner Production, 207, 539-548.

ECOS. (2021). Circular Economy: Six Policy Trends to Watch in 2021. ecostandard.org. Retrieved from https://ecostandard.org/news_events/circular-economy-six-policy-trends-to-watch-in-2021/

StartUs Insights. (2021). Top 8 Circular Economy Trends & Innovations in 2021. Retrieved from https://www.startus-insights.com/innovators-guide/top-8-circular-economy-trends-innovations-in-2021/

Petoskey Plastics. (2021). Circular Economy Trends in 2021. Retrieved from https://petoskeyplastics.com/circular-economy-trends-in-2021/

Переглядів статті: 43
Завантажень PDF: 29
Опубліковано
2023-10-31
Як цитувати
Мельник, О., & Злотнік, М. (2023). КЛЮЧОВІ ТЕНДЕНЦІЇ СТРАТЕГІЧНОГО УПРАВЛІННЯ В УМОВАХ ЦИРКУЛЯРНОЇ ЕКОНОМІКИ. Економіка та суспільство, (56). https://doi.org/10.32782/2524-0072/2023-56-42
Розділ
МЕНЕДЖМЕНТ